Football & Cheerleading Academics

Pop Warner Little Scholars

Often, in sports organizations, we forget about the importance of education. We must remember that in order to be a student athlete, one must first be a student.  We would like to take time to recognize a few scholar athletes from Apex Sports Authority for their "off-the-field" accomplishments.

The philosophy of the Pop Warner Little Scholars program is "Academics and athletics go hand-in-hand." Each year, the program recognizes the most academically accomplished athletes; not only in the classroom, but also for extra-curricular activities and involvement in the community. The process begins at the association level and advances through the regions to the national level.

Congratulations to all our student-athletes!

2010-2011 ASA, Mid-South Regional Scholars
First Team Scholars
  • Joshua Berkowitz *** Football ***
  • Andrew Buchhotz
  • Connor Collins
  • Connor Coole
  • William Cruikshank
  • John Donohue
  • Brandon Freer
  • Cole Johnson
  • Michael Kovasala
  • John LeMoine
  • Andrew Mason
  • Dalton Phillips
  • Hudson Ressler
  • Peyton Smith
  • Peter Vermette
  • Soren Bradley *** Cheerleading ***
  • Emma Coleman
  • Clare Goff
  • Rebecca Shaffer
  • Danielle Smith
Second Team Scholars
  • Dallin Bleak *** Football ***
  • Jacob Connor
  • Justin Kidd
  • Asher Piraino
  • Jason Shammas
  • Matthew Stober
  • Sarah Hagner *** Cheerleading ***
  • Nicole Hatfield
  • Rachel Smith
  • Victoria Watson

2009-2010 Apex Sports Authority, National Scholars
  • Alan Freer - Second Team (9th Grade)                             ** Football **
  • Walter Orebaugh - Second Team (8th Grade)
  • Nathan Lewis - Honorable Mention (8th Grade)
  • Jonathan Woodlief - Honorable Mention (8th Grade)
  • Connor Coole - Second Team (7th Grade)
  • Tradd Deaver III - Second Team (7th Grade)
  • Torin Edwards - Second Team (7th Grade)
  • Brandon Freer - Second Team (7th Grade)
  • Andrew Pritko - Second Team (7th Grade)
  • John Donohue - Second Team (6th Grade)
  • Seth Geiser - Second Team (6th Grade)
  • Jack McAulay - Honorable Mention (6th Grade)
  • Ryan Schneider - Honorable Mention (6th Grade)
  • Jude Upchurch - Honorable Mention (6th Grade)
  • Jacob Connor - Second Team (5th Grade)
  • Sy Snedeker - Second Team (5th Grade)
  • Coralis Vega Marrero - Honorable Mention (9th Grade)    ** Cheerleading **
  • Bailey Hester - Second Team (8th Grade)
  • Katherine Kastl - First Team (7th Grade)
  • Kelly Monahan - Second Team (7th Grade)
  • Rachel Smith - Second Team (7th Grade)
  • Carly Stiver - Honorable Mention (6th Grade)
  • Keelea Krear - Honorable Mention (6th Grade)

2009-2010 Apex Sports Authority, Mid-South Regional Scholars
  • Alan Freer - Second Team (9th Grade)                            ** Football **
  • Walter Orebaugh - First Team (8th Grade)
  • Nathan Lewis - Second Team (8th Grade)
  • Jonathan Woodlief - Second Team (8th Grade)
  • Connor Coole - First Team (7th Grade)
  • Tradd Deaver III - First Team (7th Grade)
  • Torin Edwards - First Team (7th Grade)
  • Andrew Pritko - First Team (7th Grade)
  • Brandon Freer - Second Team (7th Grade)
  • John Donohue - Second Team (6th Grade)
  • SethGeiser - Second Team (6th Grade)
  • Jack McAulay - Second Team (6th Grade)
  • Ryan Schneider - Second Team (6th Grade)
  • Jude Upchurch - Second Team (6th Grade)
  • Sy Snedeker - First Team (5th Grade)
  • Jacob Connor - Second Team (5th Grade)
  • Coralis Vega Marrero - Second Team (9th Grade)           ** Cheerleading **
  • Bailey Hester - First Team (8th Grade)
  • Katherine Kastl - First Team (7th Grade)
  • Kelly Monahan - First Team (7th Grade)
  • Rachel Smith - First Team (7th Grade)
  • Carly Stiver - First Team (6th Grade)
  • Keelea Krear - Second Team (6th Grade)

2008-2009 Apex Sports Authority, Mid-South Regional Scholars
  • Parker Ragsdale - First Team (7th Grade)                  ** Football **
  • Vincent Pupi - Second Team (6th Grade)
  • Seth Geiser - Second Team (5th Grade)

2008-2009 Apex Sports Authority, National Scholars
  • Parker Ragsdale - Second Team (7th Grade)                  ** Football **
  • Vincent Pupi - Honorable Mention (6th Grade)
  • Seth Geiser - Honorable Mention (5th Grade)

2007-2008 Apex Sports Authority, Mid-South Regional Scholars
  • Mark Tate - First Team (8th Grade)                  ** Football **
  • Bradley Watrous - Second Team (8th Grade)
  • Alan Freer - First Team (7th Grade)
  • Nicholas Stuart - First Team (7th Grade)
  • Tanner Germann - First Team (7th Grade)
  • Alexander Williams - First Team (7th Grade)
  • Nicholas Haydel - First Team (7th Grade)
  • John Kastl - First Team (7th Grade)
  • Anthony Ray - First Team (7th Grade)
  • Jake Castagnero - First Team (7th Grade)
  • Brian Duckworth - First Team (7th Grade)
  • Cody Ryan - Second Team (7th Grade)
  • Gavin Locklear - Second Team (7th Grade)
  • Matthew Miller - Second Team (7th Grade)
  • Austin Ryan - Second Team (7th Grade)
  • Nicholas Harvilla - First Team (6th Grade)
  • Torin Edwards - First Team (5th Grade)
  • Richard Romano - First Team (5th Grade)
  • Taylor Harrison - Second Team (7th Grade)     ** Cheerleading **
  • Mary Raczka - Second Team (5th Grade)
  • Carissa DiGeso - Second Team (5th Grade)

2006-2007 Apex Sports Authority, Mid-South Regional Scholars
  • Nicholas Brandquist - First Team (8th Grade)
  • Andrew Ray - First Team (8th Grade)
  • Sierra Swann - Second Team (8th Grade)
  • Matthew Bigelow - First Team (7th Grade)
  • Matt James - First Team (7th Grade)
  • Robert Owen - First Team (7th Grade)
  • Michael Roach - First Team (7th Grade)
  • Joseph Roach - First Team (7th Grade)
  • Tyler Rogers - First Team (7th Grade)
  • Mark Tate - First Team (7th Grade)
  • Zachary Tousignant - First Team (7th Grade)
  • Mason Parker - Second Team (7th Grade)
  • Nicholas Burda - First Team (6th Grade)
  • Tanner Germann - First Team (6th Grade)
  • Jake Castagnero - Second Team (6th Grade)
  • John Kastl - Second Team (6th Grade)

2005-2006 Apex Sports Authority, All-American Scholars
  • Marcus Chowbay - First Team (5th Grade)
  • Adam Nelson - First Team (7th Grade)
  • Andrew Ray - First Team (7th Grade)
  • Christopher Martin - Second Team (7th Grade)
  • Nathan Prince - Second Team (7th Grade)
2005-2006 Apex Sports Authority, Regional Scholars
  • Marcus Chowbay - First Team (5th Grade)
  • Adam Nelson - First Team (7th Grade)
  • Andrew Ray - First Team (7th Grade)
  • Christopher Martin - Second Team (7th Grade)
  • David Messinger - Second Team (7th Grade)
  • Nathan Prince - Second Team (7th Grade)

2004-2005 Apex Sports Authority, All-American Scholars
  • Hayden Read - Second Team (5th Grade)
  • Jacob Woodlief - Second Team (5th Grade)
  • Andrew Ray - Second Team (6th Grade)
  • Adam Nelson - Second Team (6th Grade)
  • Jonathan Johnson - Second Team (7th Grade)
  • Kendall Waters - Second Team (7th Grade)
2004-2005 Apex Sports Authority, Regional Scholars
  • Hayden Read - First Team (5th Grade)
  • Jacob Woodlief - Second Team (5th Grade)
  • Andrew Ray - First Team (6th Grade)
  • Adam Nelson - Second Team (6th Grade)
  • Jonathan Johnson - First Team (7th Grade)
  • Kendall Waters - Second Team (7th Grade)